Cum pot cumpăra românii ani de vechime pentru pensie

Cei cărora le lipsesc ani de vechime la pensie îi pot cumpăra plătind contribuțiile care s-ar fi încasat în fiecare lună. Astfel, românii își pot cumpăra ani de muncă pentru completarea perioadei legale de cotizare, însă nu mai mult de șase ani.
| ||||||
Cei care au nevoie de întreaga perioadă vor plăti peste 23.000 de lei în contul contribuției sociale pe care ar fi datorat-o dacă ar fi muncit în acei ani. Mai exact, pentru șase ani, perioada maximă admisă, un român trebuie să plătească 23.200 lei, care pot fi achitați până în 2021 fie integral, fie eșalonat.
Iată de unde reiese această sumă: contribuțiile sunt raportate la salariul minim din anii trecuți, din 2013 până în 2018 valoarea acestora dublându-se ca valoare, cu toate că procentul din salariu a scăzut. În 2013, salariul minim brut a crescut de 3 ori și a ajuns la 800 de lei, contribuția era de 31,3%, iar suma care trebuie plătită pentru întregul an este de aproape 2.900 de lei. În următorii patru ani, procentul de contribuții a scăzut la 26,3%, însă cu salariul minim crescând și ajungând în 2017 la 1.450 de lei, a crescut și suma plătită în fiecare an, astfel că pentru anul 2017 trebuie achitată suma de 4.500 de lei. În 2018 salariul minim brut a crescut din nou, de la 1.450 la 1.900 de lei, astfel că, în ciuda faptului că procentul contribuțiilor a scăzut la 25%, un român trebuie să plătească 5.700 de lei pentru întregul an.
Legea pensiilor publice va fi modificată, printr-un proiect al Ministerului Muncii, în sensul că persoanele cărora le lipsesc ani de vechime îi pot cumpăra plătind contribuţiile care s-ar fi încasat în fiecare lună, raportat la cel puţin salariul minim din perioada respectivă. Acestă lege îi va ajuta pe cei care nu îndeplinesc condiţia stagiului minim de cotizare, nu au statutul de pensionar, nici calitatea de asigurați în sistemul public de pensii sau în alte sisteme neintegrate acestuia și nu au avut obligaţia asigurării în sistemul public de pensii.
Cine poate cumpăra vechime
Condiții cumulative:
- nu a avut calitatea de asigurat
- nu a avut obligaţia asigurării în sistemul public de pensii
- nu are calitatea de pensionar
Contribuții la sistemul de pensii
Salariul minim brut vs contribuție:
2013: 800 lei 2.895 lei/pe an
2014: 900 lei 3.151 lei/pe an
2015: 1.050 lei 3.195 lei/pe an
2016: 1.250 lei 3.734 lei/pe an
2017: 1.450 lei 4.523 lei/pe an
2018: 1.900 lei 5.700 lei/pe an
![]() |

16 Femei care au avut curajul să schimbe lumea


Primarii de comune vor să fie șefii polițiștilor și să îi evalueze


Doar oamenii din clasa mijlocie irosesc bani pe 5 lucruri pe care cei bogați nu le cumpără!


Un poștaș văduv a petrecut 33 de ani din viață construind un CASTEL din PIETRICELE!


Uitati cum sa curatati dulapurile din bucătărie, stropite cu grăsime!


20 de tendințe in modă care au mers prea departe


16 Designeri care merită un premiu Nobel pentru creativitate


23 de ingineri care nu au reușit sa duca la capat cele mai simple proiecte


Uneori este bine să accepți că te-ai înșelat


Românul care a năşit 15 copii africani: Cu un dolar în România nu pot obţine atâta bucurie câtă pot cumpăra în Africa
